Teema

Õige toit annab terved juuksed

Ilmselgelt on neil inimestel terved juuksed, kes söövad mitmekülgsemalt. Iga meie keharakk ja ka juukserakk vajab teatud aineid. Vaatame mis need on.

Juuksekasvu aktiivse faasi ajal on karva ümbrise rakkude paljunemine väga aktiivne ning karvanääps seetõttu nii väliste kui ka seesmiste mõjurite suhtes eriti tundlik. Kahjustav tegur võib lõpetada juuksekasvu aktiivse faasi ning viia karvanääpsu enneaegselt puhkefaasi. Toitehäirete tõttu kõhetub näsal asetsev karvasibul, kus seni intensiivselt paljunenud rakud surevad ja sarvestuvad, mistõttu karva kasv lakkab. Kui juuksekarv karvanääpsust eraldub, on ta surnud ja teda ei ole enam võimalik asendada.

Et rakud õieti funktsioneeriksid vajavad nad omega-3 ja omega-6 rasvhappeid. Meie organism ise neid ei tooda siis tuleb meil neid sisse süüa.

Lühidalt loomsetes rasvades on ülekaalus küllastunud rasvhapped, taimsetes monoküllastumata ja polüküllastamata rasvhapped. Osasid polüküllastamata rasvhappeid ei suuda organism ise sünteesida ja neid tuleb toiduga kätte saada. Küllastunud rasvhapete ülemäär võib avaldada kahju, sest need tõstavad kolesteroolitaset veres ja suurendavad südame-veresoonkonnahaiguste riski.

Samas tuleks neid süüa õiges vahekorras. Enamus omega-6 rasvhapped saame toiduga aga omega-3 saame vähe. Et meie keharakud ja juukse rakud areneksid ja elus püsiksid on meil vaja iga päev juurde saada omega rasvhappeid õiges suhtes, 2 osa omega-3 rasvhappeid, 1 osa omega-6 rasvhappeid.

Kust me saame siis omega-3 rasvhappeid? Kui me ei saa kasulike rasvhappeid muutuvad meie juuksed haprateks ja hakkavad välja langema.

Kalades leidub suures koguses omega-3 rasvhappeid. Teda on rasvastes kalades ja taimsetes õlides ja seemnetes. Lõhes, forellis, ka heeringas, sardiinis ja sardinellakonservid. Külmpressitud õlides on hästi säilinud rasvhapped ja valida tuleks klaasiga pudel alati. Üks paremaid allikaid kus omega-3 rasvhappeid leidub on veel linaseemned ja linaseemne õli. Ka rapsiõli ja põldtudraõli on hea.

Et toitu taimsete rasvhapetega rikastada on hommikupudrule hea linaseemnejahu peale raputada. Omega-3 rasvhapped võivad olla ka Alzheimeri tõve ennetajad. Linaseemned tuleks purustada, sest terveid seemneid ei suuda meie organism seedida. Linaseemnetes on veel ka taimset östrogeeni.

Kus leidub omega-6 rasvhappeid?Kõik taimsed rasvad ja teda leidub ka teraviljas. Päevalilleseemned, nisuidud, seesamiseemned, pähklid, sojaoad, maisis ja neist valmistatud õlid ning margariinid. Tarbi mõõdukas koguses toiduõlisid. Mõõda koguseid lusikaga, mitte ära vala otse pudelist. Oliivõli sisaldab ka omega-6 rasvhappeid. Rapsiõliga prae ja oliiviõli kasuta salatitele.

Me saame neid küllastamata rasvhappeid nii toiduga kui ka toidukapslitena tarbides ja need jõuavad verre ja kudedesse.

Ranged dieedid ja vale toit võivad juustele paha teha. Sellega seoses võivad kaasneda haprad, murduvad ja väljalangevad juuksed.

Kala kõrval tuleb süüa ka liha. Juuksekarv koosneb 87-90% keratiinidest, sellepärast toit ei tohiks olla valguvaene. Kalades puuduvad aminohapped mida saame liha süües ja mis on juustele samuti väga vajalikud. Toit peaks sisaldama nii loomaliha, kanaliha ja kala, mune ja kaunvilju.

Juuksed tahavad ka vitamiine.Kui peate dieeti siis lisage oma vitamiine A, B-grupid, D ja E-vitamiine. Mineraalidest raud, tsink, jood, vask, seleen, väävel, räni, magneesium, mangaan ja kaalium. Kevadeti ja sügiseti võiks võtta veel lisaks spetsiaalselt juustele välja töötatud preparaate.

Vaata Tricovit ravilisa lehelt: http://www.juuksed.eu/juukse-ja-peanaha-hooldus-tooted-kogu-perele/tricoderm/

Sinu juuksed võivad anda ka märku raua puudusest. Seda esineb rohkem naistel(vererohke menstruatsioon). Pikk taimetoitluse periood ja ka pingeline treening. Esimeste seas mis märku hakkavad andma rauapuudusest organismis on just kahvatu nahk, küüned murduvad kergesti, juuksed hakkavad välja langema. Nahk on kuivem kehal. Inimene võib olla apaatne, uimane ja väsib kiiresti.

Rauda on loomamaksas, hirsipudrus, mereandides, punases peedis, tomatis, õuntes ja viinamarjades. Hommikut võiksid alustada alati kaerahelbepudruga. Söö nädala sees liha, kala, spinat, spargel, kaunviljad, kartul, tatrapuder, et kätte saada B-vitamiine.

Vaske on mereandides, munades, kuivatatud puuviljades ja piimatoodetes.

Tsinki on idudes, kliides, munades, pähklites, leht- ja juurviljades. Joodi on merekapsas ja kalas.

Toidud mis on valmistatud želatiiniga meeldivad juustele kõige enam.

Soja ja linaseeme sisaldavad östrogeenide keemiliselt sarnaseid aineid, mis aitavad juustekadu ja muude vananemisnähtude ilmnemist edasi lükata.

Soovid nõu saada või tulla juuste- ja peanahauuringule?

Olen tänulik kui saadad enda küsimuse või oma soovi mulle e-mailile: gerthy@trihholoogia.ee või täidad alloleva vormi.