Vesi on meie keha kõige tähtsam toitaine.

Sinu ihu koosneb 70% veest, sinu lihastes on 75% vett, sinu ajurakud koosnevad 85% veest, sinu veri sisaldab umbes 82% vett, isegi sinu luud sisaldavad 25% vett. Vesi on tervise kõige aluselisem aspekt. Sa võid elada viis kuni seitse nädalat ilma toiduta, kuid keskmine täiskasvanu ei suuda ilma veeta olla kauem kui viis päeva.

Vesi mõjub kogu kehale hästi, kaasa arvatud juustele.

Mõned inimesed elavad kogu elu kerge vedelikupuuduse all. Vedelikupuuduse puhul hakkab sinu ihu vett kokku hoidma. Mõned inimesed kastavad oma taimi rohkem kui oma ihusid! Inimesed valivad janukustutamiseks vaid mahla, limonaadi ja piima-kõike muud peale vee. Selle tulemusel joovad väga paljud inimesed kogu päeva vaid kofeiini- või suhkrujooke. Nad ei tea, et kofeiin ja suhkur tegelikult varastavad vee nende ihudest ära ja seega toob see rohkem kahju kui kasu. Nad on hüljanud kõige aluselisema tervisesamba. Tulemuseks on pea- ja seljavalud, liigesepõletikud, naha- ja seedeprobleemid ja teised tervisehäired. Inimesed võtavad ravimeid aga pole tegelenud haiguse juurega. Mitmed haigusesümptomid on esmased märgid sellest, et ihu vajab rohkem vett. Need on nagu hoiatustuled, mis annavad teada, et nende ihus valitseb veepuudus ja nad vajavad puhast vett.

Kui sul on peavalu, siis pole sul Ibuprofeeni puudus. Kui sul liigesevalu, pole sul Glükosamiini puudus. Kui sul on kõrvetised pole sul Rennie puudus ja kui sul on depressioon, pole sul Prozaci puudus. Neil juhtudel hüüab sinu ihu tihti vee järgi. Inimesed on tunnistanud, et kui nad on hakkanud jooma vett, probleem lahenes. Inimesed hakkavad kaotama kehakaalu, nende liigese probleemid kaovad ja nende kõrge vererõhk muutub normaalseks. Enamik inimesi hakkab paranema kohe, kui nad hakkavad jooma niipalju vett, kui nende ihu vajab. Piisava hulga vee joomine parandab su tervist rohkem kui miski muu! Vesi on odavam kui ükski ravim. Tervis on odav, haigus aga kallis.

Vesi on üks kõige tähtsamaid toiduaineid meie kehas. Sinu keha kaotab higistamise, urineerimise ja väljahingamisega päevas umbes 2 liitrit vett. Kui sa jood vett alles siis, kui oled janune, on su ihu juba vedelikupuuduses.

H2O algtõed

Vesi mõngib tähtsat rolli: reguleerib kehatemperatuuri, transpordib toitaineid ja kudedesse hapnikku, eemaldab jääke, polsterdab liigeseid ja kaitseb organeid ja kudesid.

  • Vesi on peamine liigestevaheline lubrikant, mis aitab ära hoida liigesepõletikke ja seljavalusid.
  • Vesi suurendab immuunsüsteemi efektiivsust.
  • Vesi ennetab aju ja südame arterite ummistusi ja seega vähendab infarkti ja ajurabanduse ohtu.
  • Vesi on otseselt seotud aju tööga. Õige vee tarbimine ennetab tähelepanupuudulikkuse häired ja võib suurendada tähelepanu.
  • Vesi aitab ennetada mälukaotust, mis võib kaasneda vananemisega, vähendab Alzheimeri, MSi, Parkinsoni ja Lou Gehrigi tõve tekkeriski.
  • Vesi mõjutab meie välimust, muutes naha pehmemaks ja andes sellele sära. Vähendab ka vananemisest tingitud muutusi.

Kui sa elad vee puuduse käes siis su ihu hakkab olemasolevaid veevarusid säästlikult kasutama, varustades vaid elulisi organeid piisava vee ja toitainetega. Need on aju, süda, kopsud, maks ja neerud. Selletõttu kannatavad vähemolulised organid. Inimkeha osad nagu nahk, seedetrakt ja liigesed pole esmatähtsad, nii et vedelikupuuduse sümptoomid tulevad kõigepealt esile just nendes.

Kuidas vee joomine sinu juukseid mõjutab? Väga palju. Vesi on tähtis ka juustele, kuna juuksed koosnevad samuti mingi osa veest.

Kui kannatad mõne ülalpool toodud terviserikke käes, siis hakka järk-järgult suurendama igapäevast veekogust ja lõpuks hakkavad need sümptoomid vähenema.

Arva ära?

Milline alljärgnavatest aedviljadest sisaldab kõige enam vett?

  1. arbuus
  2. salat
  3. greip

Vastus: Kuigi kõik ülaltoodud aedviljadest on suure veesisaldusega, siis 1,2g salatis on kõige enam -95%-vett.

Kui Palju ja millal juua?

Üks tavalisemaid küsimusi on ” Kui palju vett ma peaksin jooma?” Joo vastavalt ilmastikule või treeningule vett. Et teada saada, kui palju vett su ihu vajab, siis jaga oma kehakaal kaheks (arvestuse aluseks on Ameerika süsteem, 1 nael=0,45kg) Saadud arv näitab, mitu untsi vett sa igal päeval vajad. Tavaliselt on see kogus, kaks kuni kolm liitrit päevas. Kui kaalud 120 naela (54kg), siis vajad sa 60 untsi (1,7 l) vett, kui 220 naela (100kg), siis 110 untsi 3,25 l) vett. Võid proovida veel sellist arvutust. Joo 28-38ml ühe kehakaalu kg kohta. Paljudel meist pole õrna aimugi, et nad vajavad nii palju vett.

Kui sa lihtsalt sööd palju puuvilju ja juurvilju-nagu sa peaksidki-, siis sellest sa saad päevas kätte liitri jagu vett. Näiteks banaan koosneb 70% ulatuses veest. Õunad sisaldavad vett 80%, tomatid ja arbuusid rohkem kui 90%. Salati veesisaldus on 95%. Kui sööd valgest jahust tooteid, vajad sa rohkem vett, sest need toidud annavad su ihule väga vähe vett.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=nSENolWbyYQ

Kasutatud materjal:

Raamat “Tervise Seitse sammast”, autor Don Colbert, MD

Soovid nõu saada või tulla juuste- ja peanahauuringule?

Olen tänulik kui saadad enda küsimuse või oma soovi mulle e-mailile: gerthy@trihholoogia.ee või täidad alloleva vormi.