Vagellest(Demodex spp) ehk nääpsulest on inimese ja loomade naha karvanääpsudes karvafolliikulites ja rasunäärmetes parasiteeriv ja demodikoosi tekitav lest.

Vagellestad on sigarja kehakujuga 0,2–0,5 mm pikused, usja välimusega naha endoparasiidid. Helehallid, keha eesosas asuvate, natuke üle keha servade ulatuvate nelja paari väga lühikeste koonusjate kahe küünisega lõppevate jalgadega. Poolkaarjad haukasmissuised on hästi arenenud. Neil on lülistumata pearindmik. Silinderja keha tagaosa on tihedalt triipudega kaetud, mis asetsevad risti keha telje suhtes
 

Arenemistsükkel. Vagellesta arenemistsükkel kestab 9 päevast kuni 4 nädalani. Emaste vagellestade poolt karva folliikulisse ja rasunäärmetesse munetud värtnakujulistest munadest kooruvad välja arenemata suguelundite ja 3 paari kühmjate jalgadega vastsed.

Diagnoosimine. Võib diagnoosi kinnituseks osutuda vajalikuks nahabiopsia võtmine. Proove vaadata mikroskoobiga kasutades 10x objektiivi.

Ravi. Kuna vagellest on sageli osa normaalsest naha faunast ja demodikoosi haigestumine on tagajärg, tuleb välja selgitada põhipõhjus ja ravida seda. Üheks demodikoosi põhjuseks on nõrk immuunsüsteem. Vagellestad põhjustavad dermatiite, mida nimetatakse demoditsidoosideks e demodikoosideks. Nääpsulestad võivad olla seotud haigustega nagu seborröaline dermatiit, belfariit(silmalau serva põletik) ja roosatsea. Sagedamini esinevad nääpsulestad vanemaealistel, nakatumus võib ola isegi 96-98%

Demodikoos roosatsea põletiku nahas põhjustab sageli vagellest, kes elab peanaha all ja toitub rasunäärme eritisest. Vagellest on parasiit kes levitab baktereid, põletikku, kes muudavad juuksetüve ümber oleva vedela rasu tahkeks, mis on omakorda juuksenääpsule kahjulik. Seetõttu juuks ei saa enam toitaineid, lämbub ja sureb enne kasvutsükli loomulikku lõppu. Ravi sisaldab õiget toitumist, sobivate hooldustoodete kasutamist.

Kuna eespool oli juba juttu, et tuleb välja selgitada põhipõhjus ja ravida seda, siis peanahal aitab vähendada peanaha probleemi peanaha sügavpuhastaja mida kasutada teatud ravikuuri ajal ja alkoholiga raviampull tapab vagelellestad ehk vähendab neid. Kindlasti ei aita ainult ühest korrast vaid ravi võiks kesta 4-5 nädalat. Ära ise katseta vaid tule trihholoogi jutule ja leiame üles peapõhjuse.

Soovid nõu saada või tulla juuste- ja peanahauuringule?

Olen tänulik kui saadad enda küsimuse või oma soovi mulle e-mailile: gerthy@trihholoogia.ee või täidad alloleva vormi.