Teen siin ülevaate enam levinud juuste väljalangemise põhjustest. Hiljem räägin ka kõikidest põhjustest eraldi ja annan nõu mida teha.
On kindlaks tehtud, et juuste arv peas on meil 60 000-150 000 vahel. Kuid viimased uuringud tõestavad, et meil on rohkemgi juukseid peas kui enne arvati, umbes 250 000 juuksekarva. Juuksekoguse määravad ära ka rassi erinevused.
Blondiinidel on kõige peenem juuks aga ka kõige rohkem juukseid peas. Blondiinidel mõõdetakse juuksepaksuseks 0,04-0,06mm, punapeadel 0,1mm ja brünettidel 0,06-0,08mm.
Juuksekarvad ei kasva pidevalt nagu küüned. Iga juuksekarv läbib inimese elu jooksul oma arengus korduvalt kindlad faasid. Need on juuksekasvu aktiivne faas, vahefaas ja puhkefaas. Juuksed vahetuvad 10 kuni 30 korda.
Meil kõigil on väike protsent juustekadu päevas. Umbes 90-95% juukseid on meil kasvufaasis. Mitte rohkem kui 15% on puhkefaasis. Mida pikem on juuksel kasvufaas, seda vähem juukseid välja langeb. Naistel on juuste kasvufaas pikem, 4-6 aastat, meestel 2-3 aastat. Mida vanem inimene, seda lühemaks kasvufaas läheb.
Kust tuleb keskmine arv 100, mida pakutakse päevas ära tulnud juustearvuks? See arv näitab nii mehe kui naise päevas ära tulnud juuste protsendi kokkuliitmisel saadud keskmist arvu. Meestel on päevane juustekao protsent naistest suurem.
Anageen – Juuksekasvu aktiivne faas, 3-6(10)aastat.
Katageen – Vahefaas,1-2nädalat.
Telogeen – Puhkefaas, kestab 2-4 kuud.
Eksogeen – Karva eemaldumise faas, 4-6 nädalat( tekib uue anageeni ehk kasvufaasi algus), kasvav karv lükkab vana karva välja.
Ms need põhjused võivad olla?Kui juukseid tuleb juba rohkem ära kui lubatud 15%, siis võib rääkida juuste väljalangemisest. Inimene märkab suuremat juuste kadu pestes ja kammides kõige rohkem. Juuste väljalangemine toimub sel juhul üle terve pea.
Esmalt füsioloogilised. Juukse väljalangemine on üks osa nende elutsüklist.
Aastaajaline ehk hooajaline. Kevadel ja sügisel. Suvel enamus juustest lähevad puhkefaasi, kuna valgusaeg pikeneb. Kui päev läheb sügisel jälle lühemaks, siis hakkame nägema nende juuste väljalangemist. Seda võib võrrelda ka loomadega, neil on karvavahetus sünkroonselt, meil inimestel aga mitte.
Sünnitus. Ka peale sünnitust tuleb rohkem juukseid ära. See on seotud organismis toimuvate kiirete ja suurte hormonaalsete muutustega. Raseduse ajal isegi juustekasv suureneb ja olematu protsent juukseid läheb puhkefaasi. Kui lõpeb rasedus, siis need juuksed mis jäid edasi juuksekasvu aktiivsesse faasi lähevad nüüd puhkefaasi. Need juuksed, mis pidid varem asuma puhkefaasi lähevad nüüd puhkefaasi. Kolm kuud peale sünnitust kui naine ikka veel toidab last rinnaga, siis see aitab pehmemalt üle minna juuste väljalangemisest. Ütleme, et juustekadu on sel juhul 15% (60%) asemel. Samas jälle võivad rolli mängida siin ka magamatus, väsimus ja ebapiisav ja juhuslik toitumine. Samuti psüholoogiline moment, mis on seotud rollimuutustega nagu emaks olemine ja sellega hakkama saamine.
Ravimid. Ravimitest väga toksilised ravimid. Onkoloogia ravi näiteks. Sellised rohud suruvad maha rakkude paljunemise. Kahjuks ka juukserakkude paljunemise. Viirushaigused. Antibiootikumid ja antiviiruse ravimid. Samuti rohud haiguste vastu. Peale sellist ravikuuri hakkab 2-3 kuu pärast see periood kus juuksed hakkavad välja langema. See on organismi reaktsioon peale viirust või viiruse kaitsesüsti.
Seotus stressiga. Stressi korral häirub hormonaalne tasakaal ning vallanduvad stressihormoonid, mis avaldavad negatiivset mõju kõigile elundkondadele, kõige rohkem südame ja vereringesüsteemile. Stressihormoonid põhjustavad lihaspinge suurenemist, veresoonte ahenemist ja vererõhu tõusu. Juuksed ei saa normaalselt toiaineid kätte ja ei saa ka areneda juukserakud. Tugev stress võib viia juuksed varem puhkefaasi. Kui üks nädal on stressirikas, ei tee see meile veel kahju aga kui terve aasta, siis teeb see meile juba väga palju kahju.
Endokrinoloogiline protsess. Hormoonide haiguslikud seisundid või tasakaalutused. Paljud ravimid on töötatud välja selliselt, et need mõjutavad ka endokriinsüsteemi tööd. Näiteks mõjutavad suukaudsed hormonaalsed rasestumisvastased pillid fertiilses eas naiste kehasiseseid elundsüsteeme teatud hormoonide ringluse blokeerimisega, et keha talitleks nii, nagu oleks naine juba lapseootel. Seega uuesti rasestumine on võimatu. Kui naine võtab pikemaajaliselt neid pille ja siis ühtäkki enam ei võta, siis organism otsib hormonaalset tasakaalu, selle tulemusel võivad tulla juuksed lahti.
Geneetilised haigused. Samuti võivad olla põhjuseks geneetilised haigused. Magav folliikul. Seda kahjuks ravida välja ei saa, sellepärast, et see on geneetiline. Samuti võibolla teistlaadi probleem nagu defekt, mis takistab juuksel toitainete kättesaamist.
Androgeenid. Androgeenid ehk meesuguhormoone on nii naistel kui ka meestel. Androgeenid on testosteroon ja dihüdrotestosteroon. Androgeenne alopeetsia – siin on juba nime sisse probleemi põhjus kirjutatud. See on kõrgendatud juuksekarva tundlikus androgeeni suhtes. Juuksekarval lüheneb juuksekasvu aktiivne faas ja puhkefaasi periood. Juuksekarvatasku läheb väiksemaks. Seda väiksem on ka juuksesibul. Mida väiksema ta on, seda peenem ja väiksem on ka juuks ise. Toimub protsess kus osa juukseid on normaalsed aga osa läheb peenemaks ja nõrgemaks. Räägin järgmises oma postituses sellest probleemist lähemalt.
Autoimmuunsed pataloogiad ehk haigused nagu Alopecia areata, Alopecia incognito ja Alopeetsia universalis. Autoimmuunhaigus on perekondlik või krooniline haiguslik seisund, mida põhjstab immuunsüsteemi rakkude ebaadekvaatne tegevus. Keha enda immuunrakud ründavad keha teisi rakke. Nii võib rünnaku objektiks olla juuksekarvarakud. Põhjused on seni teadmata.
Dieedid. Kiire kaalukaotus. Naistel tekib tihti ka raua puudus ehk aneemia. Suurenenud juuste väljalangemine võib hakata peale 2-3 kuud, peale dieedi algust. Juustel on toitainete puudus (juuksejuure rakkude areng on häiritud) ja nad lähevad varem puhkefaasi.
Peanahaprobleemid. Kõõm, liigne rasu, dermatiidid, psoriaas, erinevad põletikud. Võibolla on see sulle uudiseks, et need probleemid võivad suurendada ka juuste väljalangemist, aga see on tõsi.
Juukse väljalangemise korral võib olla ka mitu põhjust. Kui juuste väljalangemine on kestnud juba kuus kuud, siis võime rääkida kroonilisest juuste väljalangemisest.
Kui sa ei leia siit üles oma probleemi või sa ei tea kuidas edasi toimida, siis tule trihholoogi jutule. Leiame üles põhjuse ja anname nõu kuidas edasi toimida, et sinu juuste olukord paraneks.
Oma järgmises postituses räägin Androgeennsest alopeetsiast pikemalt. See kimbutab nii mehi kui naisi, kuid mehi rohkem. Kui see postitus kuidagi puudutab ka sinu lähedasi, siis anna neile seda lugeda ja ära jäta neid oma murega üksi.
Soovid nõu saada või tulla juuste- ja peanahauuringule?
Olen tänulik kui saadad enda küsimuse või oma soovi mulle e-mailile: gerthy@trihholoogia.ee või täidad alloleva vormi.